Kaunis ja kvaliteetne lehtpuit

Puit ehitus- ja sisustusmaterjalina on naturaalne ja soe, rohkete viimistlusvõimalustega ning kerge töödelda. 

Saunad ja spaad on tavaruumidega võrreldes oma ekstreemsete temperatuuri- ja niiskustaseme muutustega eriti nõudlikud. Seetõttu peab neis kasutatav puit olema tingimustele vastav ja vastupidav: puit ei tohiks deformeeruda, lõheneda, ajada vaiku ega minna liiga kuumaks. 

Standwoodi tooted on hoolikalt valitud ja hästi kuivatatud oksavabast lehtpuidust, puuliikideks on valitud sauna eriti sobivad haab, lepp ja pärn.

Haab

Populus tremula

Haava puit on valge ja kerge, kuivalt tugev, kõva ja vastupidav. Eriti hinnatud on haab saunade siseviimistlusel: halva soojusjuhtivuse tõttu ei tundu haavalaudadest saunalava liialt kõrvetav, hästi hööveldatud haavalauad on mõnusalt siledad ja pehmed ning istumiseks mugavad. Haava aastarõngad on nõrgalt eristuvad, mistõttu on materjal kauni ja helge ühtlase tekstuuriga.

Kas teadsid, et:
Kuna haavapuidul ei ole kõrvalmaitset, siis tehti just temast varasematel aegadel ka puunõusid. Haaba kasutatakse ka ravimitööstuses: haava lehtedest ja koorest valmistatakse glükoosi. Haavapuu on mitmete metsloomade lemmiktoit, eelkõige talvisel ajal: oksad, võrsed ja lehed on meelistoiduks kitsedele ja põtradele, haavakoor maitseb väga ka jänestele ja hiirtele.

 

Lepp

Alnus glutinosa

Must lepp ehk sanglepp on tuntud kui vastupidav niiskuskindel ehitusmaterjal, tema puit on kerge ja hästi töödeldav. Lepapuit on eriti levinud ja hinnatud saunamaterjal, sarnaselt haavale ei sisalda vaiku ega lähe kuumaks. Puidul on iseloomulik punakas varjund ja kaunis tekstuur.

Kas teadsid, et:
Lepapuitu on võrreldud kameeleoniga: värskelt saetud puu on säravvalge, kuid muutub peagi kollakaks, siis oranžikaks, seejärel tumeoranziks ja lõpuks tuleb juurde veel roosasid ja lillasid toone. Lepast valmistatakse ka kõrgekvaliteedilisi muusikariistu. Toidumaailmas on lepalaastud hinnalised suitsutatud toodete valmistamisel, kuna annab neile kuldkollase värvuse, kauni läike ja hea maitse.

 

Pärn

Tilia cordata

Pärna peetakse väärispuuks ja tema puitu on eriliselt hinnatud. Pärnapuit ei tõmba kuivades kokku, ei lähe kõveraks ega pragune ja puit on väikese tihedusega. Nende omaduste tõttu on pärn hästi sobilik heitliku temperatuuri- ja niiskustingimustega saunaruumidesse. Värvuselt on puit kreemikas, kergelt pruuni või punaka varjundiga ning puidule on iseloomulikud kohati esinevad tuhmid ribad või täpid. Aastarõngad on nõrgalt eristuvad ja nende piirjooned on heledad, seetõttu on puit rahuliku ja ühtlase tooniga. Saunakuumuses võib tunda ka pärnapuu meeldivat lõhna ning puidus sisalduvad eeterlikud õlid mõjuvad tervistavalt ja lõõgastavalt.

Kas teadsid, et:
Uhkeid pärnapuidust nikerdusi on kasutatud nii Püha Pauluse katedraalis kui Windsori lossis. Pärna koor on olnud varasemalt hinnatud sidumismaterjal: niine pikkadest kiududest punuti nööri ja köisi ning valmistati tööjalatseid, viiske. Eriti tuntud on pärn oma meeldiva lõhna ja raviomaduste poolest. Pärnaõietee on väga aromaatne ja maitsev, aitab vabaneda külmetusest ja köhast ning on lõõgastava ja rahustava toimega. Pärnaõiemesi on üks väärtuslikumaid ja sisaldab muuhulgas ka C-vitamiini.

+372 635 5600 / info@standwood.com
PDF Kataloog »