Kaunis ja kvaliteetne lehtpuit

Puit ehitus- ja sisustusmaterjalina on naturaalne ja soe, rohkete viimistlusvõimalustega ning kerge töödelda. 

Saunad ja spaad on tavaruumidega võrreldes oma ekstreemsete temperatuuri- ja niiskustaseme muutustega eriti nõudlikud. Seetõttu peab neis kasutatav puit olema tingimustele vastav ja vastupidav: puit ei tohiks deformeeruda, lõheneda, ajada vaiku ega minna liiga kuumaks. 

Standwoodi tooted on hoolikalt valitud ja hästi kuivatatud oksavabast lehtpuidust, puuliikideks on valitud sauna eriti sobivad haab, lepp ja pärn.

Haab

Populus tremula

Haava puit on valge ja kerge, kuivalt tugev, kõva ja vastupidav. Eriti hinnatud on haab saunade siseviimistlusel: halva soojusjuhtivuse tõttu ei tundu haavalaudadest saunalava liialt kõrvetav, hästi hööveldatud haavalauad on mõnusalt siledad ja pehmed ning istumiseks mugavad. Haava aastarõngad on nõrgalt eristuvad, mistõttu on materjal kauni ja helge ühtlase tekstuuriga.

Kas teadsid, et:
Kuna haavapuidul ei ole kõrvalmaitset, siis tehti just temast varasematel aegadel ka puunõusid. Haaba kasutatakse ka ravimitööstuses: haava lehtedest ja koorest valmistatakse glükoosi. Haavapuu on mitmete metsloomade lemmiktoit, eelkõige talvisel ajal: oksad, võrsed ja lehed on meelistoiduks kitsedele ja põtradele, haavakoor maitseb väga ka jänestele ja hiirtele.

 

Lepp

Alnus glutinosa

Must lepp ehk sanglepp on tuntud kui vastupidav niiskuskindel ehitusmaterjal, tema puit on kerge ja hästi töödeldav. Lepapuit on eriti levinud ja hinnatud saunamaterjal, sarnaselt haavale ei sisalda vaiku ega lähe kuumaks. Puidul on iseloomulik punakas varjund ja kaunis tekstuur.

Kas teadsid, et:
Lepapuitu on võrreldud kameeleoniga: värskelt saetud puu on säravvalge, kuid muutub peagi kollakaks, siis oranžikaks, seejärel tumeoranziks ja lõpuks tuleb juurde veel roosasid ja lillasid toone. Lepast valmistatakse ka kõrgekvaliteedilisi muusikariistu. Toidumaailmas on lepalaastud hinnalised suitsutatud toodete valmistamisel, kuna annab neile kuldkollase värvuse, kauni läike ja hea maitse.

 

Vastupidav termopuit välitingimustesse

 

Lisaks lehtpuidust siseviimistlusmaterjalidele on Standwoodi tootevalikus ka okaspuidust terrassi- ja fassaadiehituseks sobivaid tooteid. Välisvoodri- ja terrassilauad on valmistatud peamiselt termotöödeldud männist ja kuusest. Termotöötlus annab välitingimustes kasutatavale puidule hulganisti häid omadusi nagu parem niiskus- ja mõõdustabiilsus, vastupidavus mädanikule ja üldine ilmastikukindlus. Kuumutamise käigus eemaldub puidust ka vaik ja lisaks saab puit kauni helepruuni tooni. Termotöötlus toimub spetsiaalsetes kambrites, kus kasutatakse ainult kuumust ja veeauru, seega on nii töötlusprotsess ise kui ka lõpptoode keskkonnale ohutu.

Harilik mänd

Pinus sylvestris

Harilik mänd on männiliikidest kõige levinum ja kuigi ta on valgusnõudlik, talub ta hästi ka äärmuslikke kasvutingimusi. Männipuitu hinnatakse kõrgelt tema heade mehaaniliste omaduste tõttu: ta on kerge, pehme ja hästi töödeldav. Puitu kasutatakse eelkõige mööbli valmistamiseks ja ehituses karkassimaterjalina, samuti fassaadi- ja põrandalaudade, parketi, vineeri, uste ja akende tootmiseks. Töötlemata puidu värvus on varieeruv, keemikas-kollakast kuni punaka toonini, termotöödeldud puit omandab kauni pruunika värvi.

Kas teadsid, et:
Männikasvusid ja männioksi kasutatakse ravimtaimedena, okastest toodetakse männiõli, C- ja B-vitamiini. Okastest valmistatud jahu ja pastat kasutatakse loomasöödaks. Naftareostuste likvideerimisel kasutatakse männikoorest valmistatud pulbrit, kuna see imab naftat ja muid keskkonnale ohtlikke aineid, kuid mitte vett. Männi vaigurohkest puidust saadud tõrv oli varasemalt majapidamistes universaalne vahend määrimiseks ja immutamiseks, tänapäeval toodetakse männivaigust tärpentini ja kampolit.

+372 635 5600 / info@standwood.com
PDF Kataloog »